pondělí 16. března 2015

Posila z Evropy, Janek, památky a Tatra Kopřivnice

Vzal jsem si týden volna od učení a vyrazil do Delhi. Ne snad proto, že by mě už zase zachvátila cestovní horečka ale proto, že jsme i s Jonášem již delší dobu očekávali vzácnou návštěvu z Evropy. Před několika měsíci jsme začali spřádat plány a teď konečně nastala realizační fáze - do Indie přiletěli Jonášovi rodiče a moje mladší sestra. Jeli jsme jim naproti do Delhi jednak abychom tam navštívili nějaké památky a jednak abychom je pak doprovodili na cestě do Assamu. Ve čtvrtek 12.3. krátce po půlnoci přistálo letadlo z Vídně a všichni jsme se převezli dvěma taxíky do Don Bosco Provincial House. Salesiáni v mají v Delhi ubytovací prostory, které používají nejen pro salesiány, a tak jsme se rozhodli jejich služeb využít.

Čtvrteční dopoledne jsme věnovali odpočinku a po obědě nás jeden místní bratr provedl po technické škole nacházející se ve stejném areálu jako naše ubytovna. Výuka je zaměřena velkou měrou prakticky - frézy, soustruhy, nůžky na plech, velké tiskárny na velkoplošný tisk, velkoformátové řezačky na papír apod. Když neprobíhá výuka, stroje využívají zaměstnanci ke klasické komerční práci a školní vybavení tak neleží ladem, ale generuje i nějaký příjem.

Odpoledne jsme vyrazili navštívit Akshardham - je to značně velký komplex mnoha budov, různých nádvoří, několika vodních ploch s fontánami a zahrad. Před vstupem musí každý návštěvník projít přísnou bezpečnostní kontrolou. Dovnitř si smíte vzít pouze láhev vody, peníze a doklady (+ něco na sebe, že ano). Žádné mobily, foťáky, kamery, jídlo... dokonce ani žvýkačky - dva balíčky nám zabavili (ty co měl Jonášův táta v kapsičce na košili ovšem nikdo nezaznamenal). Takže dáte batoh do úschovny, projdete rámem, prohmatá vás místní ochranka a konečně jste uvnitř. Nutno podotknout, že muži a ženy mají oddělený vstup resp. každý mají vlastní frontu, s čímž jsme se setkali i u dalších velkých památek. Samozřejmě jste-li muž, prohledává vás muž a pokud jste žena, bude tam na vás čekat žena.

Jestli se někdy vypravíte do hlavního města Indie, Akshardham si rozhodně nenechte ujít. Celý komplex se rozkládá na ploše cca 100 akrů a za půl dne jsme toho stihli projít ani ne polovinu, přičemž na kochání moc času nebylo. Každá budova, každý sloup a každá soška či freska, vše je dotaženo do nejmenších detailů. Vstup je zdarma, takže se sem člověk může kdykoliv vrátit (musí jen znovu projít kontrolou). V jedné části jsou i obchody s nejrůznějšími suvenýry a večer je možno navštívit vodní-ohnivou-laserovou show. Nemá smysl snažit se ji nějak popisovat, ta byla prostě krásná - velká fontána složená z mnoha vodotrysků různých směru a tvarů kombinovaná s laserovým světlem a v závěru se na vodě rozhoří několik ohňů. Během show také promítají animace na přilehlou budovu. Nic lepšího svého druhu jsem zatím neviděl. Na show se platí vstupné.

Ve čtvrtek jsme cestovali metrem a v pátek jsme se rozhodli vzít si auto s šoférem. Metro je v Delhi funkční a čisté (možná i lepší než v Praze) a není ani nijak drahé, ovšem přece jenom to chvilku trvá, než se dostanete na místo určení a navíc ne každá památka je dostupná metrem. Autobusy MHD jsou použitelné jen velmi obtížně. Na zastávkách nejsou žádné jízdní řády, takže nevíte, kdy co jede a ani kam to jede. Jeden Ind nám potvrdil, že i mnozí místní nemají k autobusům v Delhi příliš velkou důvěru. Nicméně na zastávkách stává lidi docela hodně.

Náš šofér - přezdívali jsme mu Janek a kromě jízdy po Delhi s námi absolvoval i cestu do Agry. Když jsme s ním smlouvali, za kolik by nás v neděli odvezl na vlakové nádraží, tvrdil, že musí zavolat svému šéfovi, ale telefonní hovor jenom předstíral. Jinak to ale byl fajn chlapík a docela dobře jsem si s ním cestou do Agry popovídal :)
Pátek jsme zahájili návštěvou Red Fort (Červené pevnosti). Za malý poplatek si můžete zapůjčit audioprůvodce - sluchátka s přehrávačem. Uvnitř pevnosti jsou tabulky s čísly a když zadáte číslo do přehrávače, dozvíte se co a jak. V pevnosti je možno fotit dle libosti - pár fotek najdete dole pod textem. Nejsme zas tak architektury chtiví, takže jsme pevnost neprocházeli úplně celou. Je to tak na půl dne.

Jeden měsíc v roce se otevírají pro veřejnost zahrady u prezidentského paláce. Tato tradice přetrvává už z dob, kdy Indie ještě nebyla republikou. Zbývali poslední dva dny do zavření, a tak jsme se tam jeli podívat. Poněkud úsměvně působil fakt, že dovnitř si nesmíte vzít kameru ani foťák, ale můžete si vzít mobil. Uvnitř tedy poměrně běžně vidíte pózující návštěvníky a fotí zde snad úplně každý. Ostraha si tím nijak neznepokojuje, jen občas někoho seřvou, když už se odváží příliš daleko od vyznačené trasy, a před zavírací dobou začnou lidi trochu popohánět. Ve zbytku roku jsou zahrady přístupné pouze VIP osobám. V některých částech jsou jen obyčejné záhony a jinde zas najdete třeba fontánu nebo exotické stromy. Ovšem není to zas takové terno, jedna návštěva stačí.

V sobotu jsme se vydali do necelých 200 km vzdáleného města Agra. Jaká stavba se vám vybaví jako první, když se řekne Indie? Ano, tak přesně na tu jsme se jeli podívat do Agry. V 17. stol. žil jeden panovník (ono jich teda žilo v té době víc, ale nás teď zajímá jen tento). Už poněkolikáté se oženil a rozšířil tak svůj harém o další ženu. Za krátký čas se ale ukázalo, že tato žena v mnoha směrech předčí ostatní manželky. Panovník ji brával na své audience, diskutoval s ní o politických věcech, doprovázela ho na jeho vojenských výpravách, no zkrátka byl do ní načisto blázen. Vzali se, když jí bylo 15 let, porodila mu 14 dětí (přibližně půl na půl holky a kluky) a zemřela v 36 právě při porodu posledního dítěte. Nešťastný vládce se rozhodl vybudovat pro ni mausoleum, jaké svět neviděl (mimo jiné také prý vyhlásil dva roky smutku, kdy se nesmělo hrát, zpívat, nosit šperky nebo používat parfémy - zdroj Wikipedie). Dal se do díla. Ale co se nestalo, jak bývalo v té době zvykem, jeden z jeho synů se nemohl dočkat, až se stane králem, a tak svého otce zavřel do vězení a sám se ujal kralování. Za nějaký čas, když dostavěli Taj Mahal, truchlící manžel si mohl jeho krásu užívat pouze pohledem z okna svého zamčeného pokoje - a to celých osm let. Pak umřel a pochovali ho vedle jeho manželky do hrobky pod budovou Taj Mahalu.

Taj Mahal jako vygooglený
Opět jedna úsměvná story ohledně bezpečnostních kontrol. Dovnitř si můžete vzít mobil, foťák, kameru nebo tablet, ale nesmíte si vzít třeba laptop. Jonáš měl s sebou tablet velikosti přibližně A4 a jedna vojanda mu řekla, že tam s tím nesmí, protože je to laptop. Vysvětlování nepomohlo, "laptop" musel zůstat venku. Později vevnitř v areálu je cedule, že "od tohoto místa dál, nesmíte používat videokameru." Můžete ale klidně používat foťák. Řekl jim někdo, že dnešní dražší foťáky umí pořizovat kvalitnější videozáznam než levné kamery? A do třetice všeho vtipného, když vejdete přímo do budovy Taj Mahalu, je zde přísný zákaz focení. Jsou tam dva chlapíci sledující návštěvníky a jakmile někdo začne fotit, pískají na píšťalku a křičí "no foto!!" V konečném důsledku tedy stejně není problém vevnitř něco vyfotit a navíc je tam hluk jak na fotbalovém stadionu. Přání "odpočívej v pokoji" by mohlo proto zemřelému panovníkovi a jeho manželce znít poněkud ironicky.

Na prohlídku Delhi i Agry by to chtělo víc času. Ten my teď ale nemáme a frčíme už zpět do Assamu.

Dodatek o autech Tatra Kopřivnice

Kus cesty vlakem jsme jeli s chlapíkem pracujícím ve službách indické obrany a jeho dcerou. Říkal, že Českou republiku zná, protože spolupracuje s několika Čechy. Nedalo mi to a zeptal jsem se, jak je propojena naše malá republika s obrannými složkami Indie. Prý od nás kupují Tatrovky :) "A co velký koncern Tata, který máte tady v Indii, ti přece také dělají velké vozy?" ptám se dál. No jenže ty prý nemají takový výkon a navíc Tatrovka funguje za každého počasí v poušti i v horách.


Red Fort (RF) - Červená pevnost z pískovce
RF - hlavní brána
RF - vnitřní prostory I
RF - vnitřní prostory II
RF - lešení tak trochu jinak
RF - altánek pro období dešťů - panovník seděl vevnitř, po zadní stěně stékala voda, která pak vytékala kanálkem uprostřed... v noci tam byly svíce a jejich světlo se krásně odráželo
RF - jeden z obyvatelů pevnosti
RF - market se suvenýry - dříve na tento market mohli během týdne chodit pouze muži a ženám byl vyhrazen jenom jeden den v týdnu
RF - psi najdete v Indii úplně všude, dokonce i uvnitř památkových komplexů (snad kromě Taj Mahalu)
Indian gate (Indická brána)
Centrum Dillí I
Centrum Dillí II
Na turisticky frekventovaných místech nás Indové oslovovali, jestli se s námi mohou vyfotit. Na této fotce jsem to byl ovšem já, kdo oba chlapce požádal o fotku. Konečně jsem našel někoho s kým nevypadám, jako bych stál při focení na židli.
Pár opic lezlo po stromech a drátech v centru města...
... a vypadaly asi takhle
Do blízkosti Taj Mahalu nesmí motorové vozy, protože smog ničí jeho barvu. Proto tam jezdí rikšové na kolech, koňské a velbloudí povozy nebo třeba elektro-rikša na baterie
No jo, pozvěte si sestru do Indie
Ještě jeden Taj Mahal
Znáte šikmou věž v Pise? Spousta lidí se fotí, jako se o tu věž opírali. Podíváte-li se na ně při focení z jiného úhlu vypadá to asi takhle. Podobně se spousta lidí fotí, jako by drželi Taj Mahal za špičku. My jsme se tak nevyfotili (asi z principu).
Taj Mahal - detail bočního oblouku
Taj Mahal - detail nápisů na budově - vytvořeno z bílého a černého mramoru
Budova nalevo od Taj Mahalu (stále stejný komplex)
Dva chlapíci si nakreslili na dlaždici beton herní plán a hrají nějakou hru s kamínky - není to nic typického, ale je to vtipné
Náhodný trhovec v centru Delhi (zrovna jsme čekali na Janka, až nás přijede vyzvednout)

úterý 10. března 2015

Duhová víla... unesená kuchařka... jiní ale vlastně stejní

Konečně si začínám pamatovat jména některých svých žáků. Má to pozorovatelný pozitivní efekt na výuku, protože když je oslovíte přímo jménem, věnují vám větší pozornost a berou vás víc vážně (tedy kromě toho, že jim to povětšinou udělá velkou radost). Nicméně cesta je ještě dlouhá, zatím udržím v hlavě jenom jména těch "výraznějších" osobností - určitě si vzpomínáte na dobu své školní docházky - pan učitel si nejdříve zapamatoval jména těch, kteří měli největší znalosti a jména těch, kteří dělali největší bordel. Teprve pak přišel na řadu zbytek. Potíž je v tom, že ten zbytek čítá stále několik desítek dětí. Ale když se chce, všechno jde.

Právě jsem v Delhi. Zítra mi přiletí na návštěvu mladší sestra Anička, tak jsem ji přijel vyzvednout. Taky přiletí Jonášovi rodiče. Můžete se tedy těšit na pár fotek nějakých památných míst z hlavního města Indie.

Včera jsem využil volný večer a podíval se na indický film Taare Zameen Par s Aamirem Khanem. Moc pěkný kousek, doporučuji!

Duhová víla

Ve čtvrtek 5.3. byly v Indii prázdniny, protože na ten den připadal svátek zvaný Dol Jatra (cílem tohoto svátku není namáhat játra, jak by mohl název napovídat... i když ovšem nedá se říct, že by to někteří takto nepraktikovali... to máte jak na hodové zábavě, někdo tančí, někdo koštuje... tady ovšem netančil nikdo, není to svátek tance, a těch co koštovali jsem potkal jenom pár). Poněkud úsměvně může působit fakt, že zatímco prázdniny vyhlásila vláda na čtvrtek, hlavní část slavení připadala až na pátek. Proto taky v pátek nepřišel do školy skoro nikdo a ředitel stejně musel těch pár poctivých studentů poslat domů.
Čtvrteční oslavy začínaly až někdy v noci nějakými modlitbami. Toho jsem se neúčastnil. Teprve v pátek dopoledne jsem si půjčil kolo od jednoho z místních studentů a vyrazil do Golaghatu navštívit jednoho kamaráda a učitelku od nás ze školy. Pozvali mě, ať se přijdu podívat, jak vypadá slavení tohoto svátku barev. Proč svátek barev? Inu jednou vidět, je lepší než stokrát slyšet...

Na návštěvě u rodiny jedné z našich učitelek (to je ta úplně vlevo a jmenuje se Poonam) - druhá zleva je máma, uprostřed babička, nad ní dva bráchové, vpravo od ní táta a zbytek jsou známí (a její sestra fotí)
V praxi to probíhá velmi jednoduše. Máte sáček s práškovou barvou, naberete trochu do ruky, k někomu přijdete a s přáním "happy holi" ho zmalujete k nepoznání. Záleží pouze na vás, jestli mu pouze uděláte někde flíček, čárku nebo to vezmete poctivě. Záleží také pouze na vás, jestli se rozhodnete tento svátek slavit nebo ne. Spousta místních se k oslavám nepřipojuje a zůstávají po celý den čistí jako prádlo vyprané v Perwollu (tato firma není mým sponzorem, i když po dnešku by mohla být... vyzývám zaměstnance jejich marketingového oddělení, aby to zvážili). Ať už jsou jejich důvody pro nezapojení jakékoliv, já si při tom užil spoustu legrace. Lidé se mezi sebou navštěvují, pozdraví se, nabarví se, krátce popovídají a jde se dál. Navštívili jsme takhle asi čtyři domy - převážně příbuzní. A v průběhu dne přišlo také několik lidí do domu, kde jsem byl na návštěvě.

Jedná se primárně o svátek hinduistický, ale to není žádná překážka. Můžete tomu říkat třeba ekumenismus a bez problémů se zapojit. Ono i když si odmyslíte náboženský podtext, stále zůstává hezká tradice, která podle mě lidi sbližuje. Často je nabarvení obličeje následováno přátelským objetím (což pak člověka nabarví ještě víc).

Pokud vám mazání prášku rukou přijde jako nuda, existují další varianty. Někdo rozmíchá prášek ve vodě a aplikuje tento roztok na ostatní pomocí stříkačky (tento způsob si užívaly menší děti). Zajímavou alternativou je pak rozmíchání prášku ve vodě s trochou oleje (o tom jsem naštěstí jenom slyšel). Výrazně se tím zvýší trvanlivost nátěru.

Celkově to byl moc vydařený svátek, poznal jsem spoustu nových lidí a získal novou profilovku na facebook. Prášek jsem docela bez problémů vypral a hlavu stačilo umýt dvakrát. A píseň "Jsem duhová víla..." nabyla toho dne zcela nový rozměr...

Kuchařka a dělník

To jsme takhle jednou večer přišli do naší malé komunitní jídelny. Obvykle bývá stůl připraven už před osmou hodinou, takže v osm můžeme usednout k večeři. Tentokrát ale stůl připraven nebyl. Také večeře pro kluky z hostelu ještě nebyla připravená na výdejním místě. Co se mohlo stát? Otec odešel do kuchyně, aby zjistil, jak se věci mají. Místo obvyklého počtu dvou kuchařek tam však našel jen jednu. Druhá kuchařka ani nebrala telefon. Po nějaké době se ukázalo, že chybí také jeden z dělníků, kteří pracují na dostavbě hostelu pro žáky školy... takže co? Inu láska, ta mocná čarodějka, přesvědčila ty dva, že mohou společně vybudovat lepší budoucnost někde jinde. A tak se zkrátka sbalili, nikomu nic neřekli a tradá :) A chudina druhá kuchařka byla kvůli tomu poněkud ve skluzu. Večeře naštěstí byla uvařená, jenom jsme si nachystali stůl nádobí a kluci z hostelu pár minut počkali, než se dovařilo. Teď je situace stabilizovaná a chodí sem jedna dívčina na výpomoc.

Jiní ale vlastně stejní

Pořád mám dojem, že je to tady v Indii úplně jiné, ale vlastně je to tady úplně stejné. Když jsem se bavil se svým kamarádem v průběhu Dol Jatra, dostali jsme se k jedné pěkné ilustraci. Vezměte si představu Evropanů o Indii a představu Indů o Evropě. Většina lidí si dělá obrázek na základě toho, co vidí v televizi (já mezi ně patřil taky, než jsem se rozhodl tady dobrovolničit). U nás v Evropě většinou slyšíte ve zprávách něco o znásilnění, únosu, trpících hladových a nemocných, apod. To všechno tady samozřejmě je, ale v mnohem menším měřítku, než se na první pohled zdá. Nebo třeba onen notoricky známý obrázek vlaku zvenku ověšeného lidmi - po třech měsících jsem stále nic takového neviděl - u dálkových vlaků je to nepřípustné. Je nutno vzít v úvahu, že Indie je obrovská země, v podstatě jako Evropa, a je tady dokonce víc obyvatel. Proto se nedá jednoduše říct "to či ono je v Indii." Jednotlivé indické státy se liší podobně jako státy v Evropě. Mají vlastní kulturu, jazyk, kuchyni... Dalo by se tedy říct, "v Evropě pijí černý čaj o páté, mají tam výborné víno, pivo atd." Jenže to platí spíše o jednotlivých státech. Vtip je v tom, že abyste se dozvěděli něco o "normálním" životě, musíte se podívat nikoliv na zprávy, ale na dokumentární film a i ten může zkreslovat, jelikož se může zaměřovat pouze na jednu část obrovského celku (jinak to nejspíš ani nejde).

Spousta Indů si naopak na základě médií (a nejen jich) představuje život na západě mnohem růžověji, než jaký ve skutečnosti je. Podobně si představuji dobu, kdy u nás vládl komunismus a lidi snili o věcech ze západu nebo o cestě na západ. Ono se ani není moc čemu divit. Když sem přijedou bílí turisté, mají často spoustu peněz (rozdíl v kurzech měn a výrazně nižších cenách v indických státech nebere každý v potaz). A kamarád mi povídal, jak se jednou díval na americký film s nějakou svojí kamarádkou. Ve filmu byl žebrák, který zcela přirozeně mluvil anglicky (protože se narodil v Americe). Jenže tady v Indii, se musíte angličtinu naučit ve škole, takže ta kamarádka měla dojem, že v Americe i žebráci mají kvalitní vzdělání - protože angličtina toho žebráka byla opravdu na velmi dobré úrovni.

Co tím tedy chci říct, "jiní ale vlastně stejní?" Jsme jiní v tom, jaké máme představy o zemi těch druhých, ale jsme stejní v tom, že naše představy jsou často poměrně vzdálené od reality. Tedy ten sklon k vytváření představ, máme společný. A je tady mnoho dalších věcí, které máme společné. Ale o tom zase někdy příště.


Dol Jatra - začátek
Dol Jatra - pokročilá fáze
Dol Jatra - finální verze :)

Foto s hlavou rodiny

Tahle se opravdu povedla :)

A tento ptáček mě se svým kamarádem někdy navštěvuje v mém pokoji - prostě vletí přiotevřeným oknem, pár minut blbnou a odletí (je to vrabec nebo ne?)

neděle 1. března 2015

Assembly a třídní focení

Assembly

Jak jsem už asi zmínil dříve, školu tady máme od pondělí do soboty. Ve všední končí škola 14:30 a v sobotu je pouze "half-day", což znamená do 12:30. Každý školní den začíná 8:45 nástupem všech studentů - tzv. assembly (překl. shromáždění). Jedno takové assembly můžete vidět na fotkách níže.

Student velí "pozor" a "pohov" na začátku assembly
Assembly senior-studentů (od páté třídy po desátou)
Na začátku zazní z úst některého ze studentů: "pozor", "pohov", "pozor!" Následuje indická hymna a krátká ranní modlitba, kterou předříkává do mikrofonu další student. Volný překlad ranní modlitby je následující:

"Bože, zdroji vší pravdy a moudrosti,
požehnej naší práci a studiu,
které ti předkládáme.
Projasni naši mysl,
posilni naši paměť
a nasměruj nás správným směrem.
Nauč nás vždy vidět pravdu
a učiň nás moudrými."

Po modlitbě přijde krátké čtení z Bible. Následující část assembly je proměnlivá a záleží na studentech, co si vyberou. Někdy je to pár znalostních otázek (něco jako kvíz týkající se zajímavostí), jindy báseň, přečtení několika krátkých zpráv z novin a další. Závěr ranního shromáždění patří řediteli nebo jeho zástupci. Většinou sděluje nějaké organizační věci nebo apeluje na studenty aby...

Teď malý odskok aneb na co se třeba apeluje:
- noste kompletní uniformy, čisté a upravené (uvázaná kravata, košile v kalhotách...)
- když se velí "pozor," stůjte v pozoru a nešijte sebou
- účes by neměl být příliš excentrický - když přijdeš s pankáčem, dostaneš varování, a když s ním přijdeš víckrát, jdeš domů
- vypracovávejte domácí úkoly
- choďte včas
- v kampusu školy mluvte pouze anglicky (ačkoliv angličtina tady není ničí rodný jazyk, celá výuka je od začátku komplet v angličtině a žáci se ve škole mohou bavit pouze anglicky) - podle mě docela zajímavý způsob jak děti přimět k procvičování angličtiny
a další...
Zní to možná jako buzerace a možná, že ne se vším budete souhlasit. Taky mám na některé věci svůj názor, ale jelikož jsem tady teprve pár měsíců a neznám místní podmínky, netroufám si tyto postupy kritizovat. Velikým pozitivním efektem výše uvedených "buzerací" může být třeba to, že děti se učí disciplíně. Ta u některých jedinců opravdu výrazně chybí.

Konec odskoku a zpátky na konec assembly. Jako příklad informativních sdělení může být např. oznámení konání soutěže ve zpěvu, sportovních dnů atd. Až skončí slovo ředitele, žáci se postupně po jednotlivých třídách odeberou do učeben, přičemž stále zachovávají "frontu" (více či méně).

Ještě jedno assembly je po velké přestávce někdy kolem poledne (teď si přesně nevzpomínám). Na tomto assembly třeba někdo studenty učí nějakou písničku nebo se ještě něco oznámí, co se ráno neřeklo. Písničky mají studenti ve svém handbooku, který nosí na každý nástup. Handbook by se dal připodobnit k naší žákovské knížce, jen v něm najdete i další věci jako již zmíněné písně, povídání o Donu Boskovi, pár modliteb aj.

Junior ročníky (od předškolních po čtvrtou třídu) mají vlastní assembly, na které se chystám zajít podívat. Zatím k tomu nedošlo. Třeba příště.

Focení tříd

Předpokládám, že už jste se někdy ve škole fotili. Mám na mysli s celou svojí třídou a paní učitelkou nebo panem učitelem. Dovedete si tedy asi představit, o co šlo. Pro mě bylo novou zkušeností stát na druhé straně foťáku. Se zapůjčeným stativem a foťákem jsem měl na starost aranžování focených. U vyšších ročníků to šlo docela rychle, ale fotit ty malé kuřátka bylo docela peklo. Nevysvětlíte jim, jak a kam si mají stoupnout, musíte je tam položit. A i když je tam položíte, zatímco přenášíte dalšího, to první už má zase tendenci se hýbat. No, těch dvanáct tříd trvalo asi tři až čtyři hodiny. Fotky nejsou dokonalé, protože jinak by to trvalo tři nebo čtyři dny. Denní teploty v posledních dnech začínají stoupat, takže i obyčejný pohyb venku už není, co býval. Nicméně s výsledkem jsem spokojen. Pro představu se můžete podívat na fotky tříd, které učím...

Class 4
Class 5
Class 7

A tady ještě fotka učitelského sboru (fotka vznikla v jiný den a někteří učitelé nebyli přítomni)...

Pan ředitel, jeho zástupce a téměř kompletní učitelský sbor. Indický oděv, který mám na sobě se nazývá Kurta. Když ho nosím, lidi jsou nadšení a prý vypadám jako Ind. Používám tento oděv pro speciální akce jako jsou návštěvy, nedělní mše nebo třeba focení :) Nejenže se mi kurta líbí, ale je navíc prakticky vzdušná a lehká na nošení. (ne, nejsem tak vysoký, stojím na židli, abych byl vidět :P )

Jinak jsme včera absolvovali test s pátou třídou, tak jsem zvědav na výsledky. V pondělí mě čeká opravování. Taky jsem se dozvěděl o skříni plné různých chemických látek a pomůcek (kyseliny, báze, zkumavky, lakmusový papír apod.). Konečně tedy můžu v sedmé třídě udělat nějakou praktickou ukázku. Právě totiž probíráme kyseliny, báze a neutrální látky.

Hezké tradice se mají dodržovat, proto závěrem, ještě pár fotek nejen z assembly...


Učitelé během assembly někdy stojí u svých tříd a někdy jen tak v hloučku (stávám tam s nimi)


Mladší předškolní třída (nursery)

Starší předškolní (kindergarten)

Sborovna toho času zrovna bez učitelů

Jo a taky mám další fotku mě, tentokrát sedícího u mého stolu ve sborovně :)

S úsměvem jde všechno líp!